Blog > Komentarze do wpisu
Mieszane uczucia

Tydzień temu wystartowałem w drużynie z Pawłem w Jaszczur - Ukryty Wapień. O Jaszczurze było głośno jakiś czas temu na forum - impreza budząca kontrowersje. Przyszedł czas ocenić samemu. W wyniku tej oceny mam mieszane uczucia.

Wielki plus:

- wymagania nawigacyjne. Na trasie 50km. 35 punktów kontrolnych i dodatkowo 14 punktów na dwóch odcinkach specjalnych w jaskiniach. Wszystko oczywiście polane gęstym sosem punktów stowarzyszonych. Wyżyłem się nawigacyjnie za wszystkie czasy. W związku z moją obecną, pozostawiającą wiele do życzenia kondycją  to jest kierunek, w którym chciałbym iść - jak największy udział nawigacji. Takie imprezy będę chciał wybierać.

Plusy:

- fantastyczne wykorzystanie terenu zawodów,

- super odcinek specjalny w Jaskini Szachownica (magiczne miejsce),

- bardzo ładne "lampiony".

Minusy:

- nie zawsze poprawne umiejscowienie punktów w terenie: (PK 6 - wschodni skraj wyrobiska, stał dobre 150 metrów na zachód w środku wyrobiska, PK 13 - oznaczony u podstawy górki stał na skale prawie na samej górze, PK3 - naszym zdaniem nie stał tam gdzie był oznaczony. Wpisaliśmy BPK ale podobno niektórzy go znaleźli. Co do PK3 moje uwagi - punkt stał na hałdzie usypanej przy kopalni. Moim zdaniem punkt nie powinien być tam ustawiony bo: 1. to teren czynnej kopalni (jeździły tam ciężarówki wywożące piach na tą właśnie hałdę), 2. hałdy i większości kopalni nie ma na mapie, 3. organizator sam przyznał, że miał wątpliwości co do lokalizacji tego punkt (cytuję - "odmierzyłem się od jednej i drugiej drogi, trochę mi się nie zgadzało, sprawdziłem jeszcze na mapach geoportalu i postawiłem tak mniej więcej pośrodku). Po co stawiać punkt na elemencie, którego nie ma na mapie i samemu ma się wątpliwości co do jego lokalizacji?

Duży minus:

- usytuowanie punktu takiego jak poniżej:

Jestem zdecydowanie przeciwny ustawianiu takich punktów. Nie wnosi to nic do rywalizacji a tylko naraża zawodników na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Na moje pytanie co miałaby zrobić moja żona 150cm wzrostu gdyby startowała w tych zawodach, usłyszałem od organizatora, że "umiejętności wspinaczkowe nie zależą od wzrostu". Może i tak choć gdy ktoś nie da rady doskoczyć do najniżej gałęzi to jednak robi to różnicę. Proponuję na następnych zawodach ustawić punkt w środku jakiejś skalnej ścianki. Niech zawodnicy na początek przeżywcują powiedzmy taką drogę trójkową. Na trójce przecież się nie odpada. A na każdych kolejnych zawodach podnosić stopień trudności drogi. Aż w końcu któryś odpadnie... albo zrobi Chińskiego Maharadżę (i to OS)...

Drobny minus:

- absolutny brak przestrzegania programu zawodów - i odprawa przed startem i zakończenie zaczęły się z ponad godzinnym opóźnieniem.

- minął tydzień a wyników oficjalnych nie ma.

Mimo minusów impreza na prawdę godna uwagi. Jeśli chodzi o trening nawigacji to można nauczyć się więcej niż na trzech innych razem wziętych. Szkoda tylko, że frekwencja słaba. Zaledwie 6 zespołów na trasie 50km. No i szkoda, że czas zespołu jeśli tylko zmieści się w limicie nie ma absolutnie, żadnego wpływu na wyniki. Nam poszło średnio. Zrobiliśmy całość w limicie (GPS zapisał 55km) ale wzięliśmy aż 7 punktów stowarzyszonych i PK 3 nie znaleziony (jak opisane powyżej). Tak jak w tytule nie mogę się zdecydować czy mi się bardziej podobało czy nie podobało.

Zet El.

 

niedziela, 26 kwietnia 2015, bazylsblox

Polecane wpisy

  • Powrót na Górę Kamieńsk

    No to w ostatnich wpisach pojeździliśmy sobie palcem po świecie to teraz czas wrócić na domowe podwórko. W ubiegły weekend startowaliśmy z Pawłem na pierwszym t

  • Religijne PK

    Wszyscy moi znajomi dobrze wiedzą, że żaden ze mnie piechur. Nie biegam, nie łażę z kijkami. Co najwyżej przechodzę paręset metrów do samochodu. Albo po galeria

  • Dwie kozy

    Dwie kozy z Motylej Nogi biegały w ten weekend w Dwikozach na Rajdzie Dolnego Sanu. Kozy obstawiały wszystkie trasy. Starsza koza obskoczyła trasę długą 100km.

Komentarze
2015/04/28 15:26:25
To ja z tym drzewem również miałbym problem. To głupota, a nie duży minus.